Hospodaření s energiemi

Kromě technického stavu vašeho bytového domu je velice důležité si uvědomit také jeho energetickou náročnost. V současné době převážná většina domácností využívá zejména plyn a elektřinu. Máte představu, jak v současné době váš dům hospodaří s vašimi penězi, které platíte za spotřebu energií? Víte například k čemu a kolik energie v domácnosti využíváte a jakou část peněz, které dnes platíte za energie, spotřebujete na vaření, osvětlení, provoz domácích spotřebičů, ohřev teplé užitkové vody a kolik opravdu zaplatíte za topení?

Z čísel statistického úřadu a také z našich dlouholetých zkušeností víme, že celkové náklady na energie spotřebované v podobných domech, jako je ten váš, lze přibližně rozdělit podle následující tabulky:

Činnost % celkové spotřeby
Vaření cca 10 %
Osvětlení a domácí spotřebiče 10 - 15 %
Ohřev teplé vody 20 - 25 %
Vytápění 50 - 60 %

Pokud tedy máte zájem najít úspory za energie, nejrozumnější a nejjednodušší je se zaměřit na tu spotřebu, která vás stojí nejvíce peněz a to je právě vytápění. Budete tak okamžitě připraveni na prudký růst cen energií, které bohužel neovlivníme. Jediné co ovlivníme, je spotřeba energie. Jde o to, že nejen ve světě, ale dnes i u nás mají vysoké ceny energií takový dopad, že řada majitelů domů a bytů musí změnit na stáří své bydlení, musí opustit své domácnosti, které měly připravené na dožití a přestěhovat se na okraje měst či do menších bytů, nebo úplně jinam, kde nejsou zvyklí žít. Nejsou totiž připraveni na stálý růst cen energii.

Představme si klasický bytový cihlový dům, například dva vchody, tři patra, když si ho posoudíme – můžeme určit, kde nám uniká nejvíce tepla!

  1. Ztráta prostupem tepla podlahou - tato ztráta je nejméně výrazná.
  2. Ztráta prostupem stěnou a okny - tady je to velice individuální, velmi záleží například na velikosti a kvalitě oken.
  3. K dalším výrazným ztrátám tepla dochází stropem domu. Proč tomu tak vůbec je, že nám tolik tepla uteče stropem? První důvod je ten, že teplo stoupá vzhůru a jako druhý důvod je skutečnost, že zateplení stropů patří z izolačního hlediska bohužel k těm nejhorším částem našich domů a stále se na ně zapomíná.

Je samozřejmé, že každý dům je jiný. Závisí na tom, jak jsou dobře udělána okna, z čeho je dům postaven, zda dům sousedí s jiným domem, zda je ve svahu, jak je orientován vůči světovým stranám a na množství dalších detailů. Proto je velice důležité každý dům projít od střechy až po základy a posoudit ho individuálně. Právě takovou „garanční prohlídku“ v IP Polná našim zákazníkům nabízíme.

To stejné se týká i umístění jednotlivých bytů ve vašem domě. Někteří z vás bydlí uprostřed domu, někteří na kraji domu, někdo vytápí jiné byty. Díky tomu je zde i rozdílná spotřeba energií. Každý platí jinou částku peněz za teplo, někteří mají navíc lokální problémy – například plísně apod. Z toho všeho je zřejmé, že největší ztráty tepla mají ti, kteří bydlí po obvodu domu na krajích, nad suterénem domu anebo pod střechou.

Ideální tedy je začít toto řešit hned a nečekat, až vás cena energií vyžene z domu.

Chcete více informací? Zašlete nám nezávaznou poptávku a náš technik vás navštíví a navrhne řešení. Nezávazně a bezplatně!

Nezávazná poptávka

Volejte ZDARMA!

800 100 533

Poraďte se s námi, jak ušetřit až 60 % za energie!