Jak vznikají v bytech plísně a jak se jim bránit

Plísně v koutech bytů, ostění oken jsou bohužel velmi častým průvodním jevem bydlení ve starších bytových domech. Mnoho lidí tento problém zná na vlastní kůži a snaží se s ním různými způsoby bojovat. Jak ale plísně vznikají, co jim pomáhá se udržet, případně dokonce se rozrůstat?

Co je třeba znát

Zásadním termínem, který je třeba si vysvětlit, je „rosný bod“. Zjednodušeně se jedná o takovou teplotu, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami (relativní vlhkost vzduchu dosáhne 100 %). Pokud teplota klesne pod tento bod, dochází ke kondenzaci. Teplota rosného bodu je různá pro různé absolutní vlhkosti vzduchu - čím více je vodní páry ve vzduchu, tím vyšší je teplota rosného bodu, čili tím vyšší teplotu musí vzduch (a pára) mít, aby pára nezkondenzovala. Znamená to např., že v koupelně s vysokou vlhkostí vzduchu 80% se voda „vysráží“ a v obýváku, kde je stejná teplota a vlhkost jen 40% už ne.

V praxi to znamená, že pokud je vlhkost ve vašem bytě 50% a byt vytápíte na 22°C, pak je hodnota rosného bodu cca 10,5°C. Pokud tedy máte v bytě něco (např. obvodovou stěnu), co má nižší povrchovou teplotu, než je hodnota rosného bodu, tj. 10,5°C, pak v tomto místě zkondenzuje voda.

Nezávazná poptávka

Problém když nemáme izolace

A to je problém starších nezateplených (či špatně zateplených) bytových domů. V zimním období je uvnitř bytu velká asymetrie teplot, kdy vytápěcí teplota v prostoru je 20 - 22°C, avšak vnitřní povrchová teplota obvodových stěn je velmi nízká a v místech teplených mostů (kouty, ostění oken) klesá pod hodnotu rosného bodu. Tam pak vlhkost obsažená ve vzduchu kondenzuje ve vodu nejvíce a vznikají vlhké fleky. A tím vzniká optimální prostředí pro bujení plísní!

Řešení

Řešení je velmi jednoduché. Zvýšit povrchovou teplotu obvodových stěn uvnitř bytu. A to vhodným a správně provedeným zateplením fasády vašeho domu.

Ale pozor! Skutečně správně navrženým a správně provedeným. Špatně provedené zateplení vám s plísněmi nijak nepomůže, ba naopak, může způsobit více škody než užitku! A rozhodujícím faktorem není, zda použít vatu nebo polystyren. Správné zateplení fasády zděného domu izolantem z polystyrenu, bez výrazných tepelných mostů, je vhodné i jako prostředek k odstranění plísní v bytech.

Rizika

Velkým rizikem při návrhu a vlastní realizaci zateplení fasády domu je (ve vztahu k odstranění plísní) zejména tloušťka izolantu (12cm většinou opravdu nestačí) a vyřešení tepelných mostů např. okolo oken.

Proto, pokud se chcete zbavit plísní, zateplete fasádu vašeho domu, ale zateplete ji s odbornou firmou, která vám na základě odborného výpočtu stanoví potřebnou tloušťku izolantu a vyřeší všechny detaily pro odstranění výrazných tepelných mostů.

Chcete více informací? Zašlete nám nezávaznou poptávku a náš technik vás navštíví a navrhne řešení. Nezávazně a bezplatně!

Nezávazná poptávka

Volejte ZDARMA!

800 100 533

Poraďte se s námi, jak ušetřit až 60 % za energie!